Przyczyny dolegliwości bólowych kręgosłupa niekoniecznie mają czysto fizyczne podłoże. Dlatego stawiając diagnozę każdy lekarz, terapeuta powinien skupić się na psychice pacjenta i przeanalizować środowisko w jakim on żyje.
W depresję i osamotnienie coraz częściej popadają dzieci. Poniekąd winę za to ponosi ich jedyny ,, kolega” komputer. W czasie wielu godzin samotnego przesiadywania przed monitorem, młodzi ludzie zażywają aktywność fizyczną jedynie dla palców klikających na klawiaturze. Dodatkowo negatywny wpływ mają rosnące obciążenia psychiczne. Liczne badania które są przeprowadzone w Europie dowodzą, że ból kręgosłupa objawia się także stresem i coraz większą presją.
Co symptomatyczne, aż u 85% pacjentów z bólami kręgosłupa lekarze nie stwierdzali żadnych poważnych uszkodzeń krążków miedzykręgowych oraz nerwów. Gdy jednak dyskopatię, stan zapalny, łatwo rozpoznać w trakcie wnikliwej diagnostyki, psychicznego podłoża problemów nie da się ustalić na podstawie rentgena, tomografii czy morfologii krwi. Pacjenci cierpiący na bóle kręgosłupa o podłożu psychosomatycznym uskarżają się jednocześnie na ogólne zaburzenia funkcjonowania organizmu, jak schorzenia żołądkowo – jelitowe, bóle głowy, choroby serca czy stany depresyjne. Intensywność, z jaką odczuwamy ból, kształtuje się już w dzieciństwie.
Zdecydowanie bardziej na niego podatne są osoby które za młodu przeżyły traumę. Zatem ból po części jest zachowaniem wyuczonym. Badania pokazują też, że problem bólu pleców dotyka częściej kobiety, prawdopodobnie dlatego że są one bardziej świadome swojego ciała, wrażliwsze na jego sygnał i bardziej skłonne, by w sytuacji, które je nie pokoi, zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty.
Jeśli masz problem, pytanie, odwiedź nasze Centrum Rehabilitacji Fizjo – Zdrowie mgr Łukasz Szczotka Kędzierzyn – Koźle.
Telefon kontaktowy do naszej rejestracji: 696-656-622