Poprzez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń kinezyterapię można stosować na wiele różnych dolegliwości nie tylko związanych z narządem ruchu. Świetnie sprawdza się jako:
Najbardziej kojarzona jest jednak kinezyterapia z rehabilitacją w obrebie stawów, kości i mięśni. Bardzo dobre efekty uzyskuje się u dzieci, u których co raz częściej spotyka się wady postawy, a także niezależnie od wieku u osób z różnego rodzaju kontuzjami czy złamaniami. Biorąc pod uwagę obecne czasy, co raz bardziej zauważalne jest również znaczenie rehabilitacji geriatrycznej, która dba o stan fizyczny seniorów nie tylko dotkniętych chorobami ale także jako profilaktyka zmian degeneracyjnych.
Kinezyterapia wpływa na cały organizm człowieka oraz na wszystkie narządy ruchu. Poza tym, że przez odpowiednie ćwiczenia kształtuje się poprawną postawę ciała, kinezyterapia poprawia również zakres ruchu stawów i utrzymuje je na właściwym poziomie. Ćwiczenia powodują nie tylko wzmocnienie włókien mięśniowych, ale też przyrost ich masy. W ten sposób zdrowe i silne mięśnie są w stanie odciążyć uszkodzone stawy, więzadła czy kręgosłup. Podobnie jak w przypadku innych treningów, poprawia się wydolność organizmu i funkcjonowanie układu krążenia. Pobudzony zostaje też układ nerwowy, a reakcja na bodźce staje się szybsza – poprawia się pamięć ruchowa.
Aby mieć pewność, że cały proces usprawniania przebiegnie pomyślnie oraz, że będzie on jak najbardziej nakierowany na jednostkę chorobową poleca się udanie na wizytę tylko do wykwalifikowanego terapeuty. Warto skorzystać z poleceń znajomych lub szukać na sprawdzonych stronach m.in. Znajdź fizjoterapeutę.
Wachlarz zabiegów jakimi dysponuje fizjoterapeuta/rehabilitant jest bardzo szeroki. To właśnie uniwesalność kinezyterapii sprawia, że jest ona tak bardzo pomocna. W zależoności od stanu pacjenta i dokumentacji pomocniczej podejmowana jest decyzja o tym z jakiej metody skorzystać. Mogą to być:
Najlepsze rezultaty przynosi leczenie skojarzone polegające na stosowaniu kinezyterapii wraz z zabiegami fizykalnymi, masażem czy też kinesiotapingiem.
O podjęciu terapii zawsze powinien decydować specjalista. Kinezyterapia wskazana jest przy:
Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ogólny, bardzo słaby stan pacjenta. Dlatego o rehabilitacji zawsze powinien decydować specjalista na podstawie historii choroby.